İNTERNET REKLAMCILIĞI NEDİR?

Son zamanlarda rağbet gören internet üstünden birden fazla yöntemlerle uygulanan pazarlama ve reklamlara verilen genel isimdir.  İnternet üzerinden web sitelerinde, animasyon görüntü, imaj, ses gibi teknojilerin kullanıldığı bir reklam çalışmalarıdır.

Ülkemizde de internet reklamı oldukça rağbet gören bir hizmettir. 2000 li yılların başlarından itibaren iyice yaygınlaşan ve büyüyen internet reklamcılığı son zamanların teknolojik gelişimlerinden biridir. Türkiye’de internet reklacılığının payı 4 yıl öncesine kadar %5 oranlarındaydı. Şimdi ise bu pay %20 oranında artış göstermiştir. Bu yüzdeler gün geçtikçe hızla artmakta ve büyümektedir. Türkiye de firmalar diğer reklam araçlarının pahalı ve zahmetli olmasından dolayı daha düşük maliyetli ve hedef kitleye doğrudan ulaşabildikleri ve ürün ekleme çıkartma gibi özellikleri ile devamlı değiştirebildikleri için internet reklamı daha fazla tercih edilmektedir.

Bu reklam türünü seçen firmaların her geçen gün işlerinin ve karlarının arttığını gözlemlemiş ve reklamlarını buna oranla arttırmıştır. Büyümek isteyen ve kendini geliştirmek isteyen şirketler tarafından tercih edilen bir medya organı olmuş ve zaman geçtikçe büyüyen bir ağ olmaya devam etmektedir. İnsanlar internet ve internet reklamı vasıtasıyla kolay, güvenli ve hızlı bir şekilde istenilen bilgilere  kolayca ulaşabilmektedir. Ürün veya hizmetlerini internete sunan şirket ve kuruluşlar tarafından oluşur. Maliyetlerin düşük olmasıyla hedef kitleye direk ulaşmasını sağlayan sergilediğiniz ürüne müşterinin geri dönüşümü yüksek ölçüde olmasından dolayı Türkiye’dede firmalar tarafından tercih edilen bir reklam aracı olmuştur.

Katalog broşür Tv, Radyo vb. gibi diğer reklam mecralarına oranla düşük maliyetli ve karlı bir yatırım aracıdır. İnternet reklamcılığında birden fazla seçenekleri ve çeşitleri vardır. Bazı reklamlar arama motoru üzerinden (google, yandex vb… gibi) yoğunlaşmış ve bunların üzerinden çıkan sonuçlara göre yapılan reklamlardır. Bu reklamların ücretleri tıklamaya göre ücretlendirilir. Bir diğer reklam aracida akıllı linklerdir. Bir yazı makale açıklama daki sözcüklere tıklayarak kullanıcının karşısına çıkan reklamlardır. Animasyon, video ve görüntülerden oluşmuştur. Bir başka araç ise sosyal medya dır. Sosyal siteler üzerinden (facebook, Twitter, blog vb…) ürün veya hizmet tanıtımları yapılmaktadır.

İNTERNET REKLAMCILIĞININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Hedeflediğiniz kitleye kısa zamanda doğrudan ulaşım sağlamakta

İnternet kullanıcıları ya da tüketicilerin ürünler ve hizmetlerdeki yeniliklerden çabuk haberdar olma imkanı sağlaması,

Verdiğiniz reklamların sonuçlarını detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Satışlardan ne kadar kar elde ettiğinizi görebilmenizi sağlar.

İnternet kullanıcıları ile etkili ve kolay bir iletişim sağlamaktadır.

Web sitenizde ziyaretçi kitlenizi görebilirsiniz ve raporlayabilirsiniz.

Diğer reklam araçlarına göre maliyet olarak daha düşüktür

Kullanıcıların ya da tüketicilerin reklama olan ilgisini görebilirsiniz.

Kar elde etmenizi büyük ölçüde arttırmaktadır.

Bu reklam internet üzerinden 24 saat yayınlanmaktadır. Buda her kitleden tanınmanızı ve alıcı bulmanızı sağlar.

Reklam içeriği talebiniz doğrultusunda değişiklik yapmak istediğinizde kolay ve hızlı bir şekilde değişiklik yapabilme imkanı sunar.

Tekbir kere reklam yayınlanmasına değil de defalarca yayın akışı imkanı sağlar.

Size geri dönüşü oldukça fazladır.

Zaman ve mekan kavramını ortadan kaldırmaktadır.

Müşterilerin eleştirilerini ve tekliflerini hızlı bir şekilde görebilirsiniz ve yanıt verebilirsiniz.

Yapılan promosyonlarla kullanıcıların reklamınızı okumasını ve ürünleriniz arasında gezinmesine olanak sağlamaktadır.

Tags: , , , , , ,

Trackback URL

, , , , , ,

No Comments on "İNTERNET REKLAMCILIĞI NEDİR?"

Hi Stranger, leave a comment:

ALLOWED XHTML TAGS:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Subscribe to Comments